Cauta:

ATLETISM - Cinci medalii naţionale pentru maramureşeni

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (04 aprilie 2017, 12:34)

Sâmbătă şi duminică, în Bucureşti, s-a disputat finala Campionatului Naţional de atletism pentru copii 1, 2 şi 3, întrecere la care au fost prezenţi şi câţiva tineri atleţi de la CSM Baia Mare şi de la CSŞ Sighetu Marmaţiei, aceştia reuşind să urce de cinci ori pe podiumul de premiere.

Pentru că sunt la o vârstă fragedă, copii n-au putut participa la mai mult de două probe (ştafetă era o probă), iar cei care au participat la probe combinate n-au mai putut merge şi la probe individuale.

Copii 3 (născuţi în anii 2008-2009)

Biatlon (50 m şi lungime). Andrei Bujor (CSM) s-a clasat pe locul al doilea, dupa 8,61 la 50 m şi 3.61 în proba de lungime. În aceeaşi probă, Tudor Pop a terminat pe locul 4, după 8.50 pe 50 m şi 3.09 la lungime.

Copii 2 (născuţi în anii 2006-2007)

Triatlon. Ilaria Maria Scoropan (CSM) a câştigat titlul de campioană naţională a probei, cu 1.327 puncte acumulate. Ea a alergat 50m în 7.86, apoi a sărit 3,98 m la lungime şi a terminat pe 600 m în 1:56.96. În aceeaşi probă, Bianca Marta Pintea a fost pe locul 9, cu 1081 puncte (8.19 pe 50m, 3.87 m la lungime şi 2:06.22 la 600 m)

Triatlon. În întrecerea băieţilor, Răzvan Andrei Crişan (CSM) s-a clasat pe locul al doilea, cu 923 puncte (7.59 pe 50m, 3.55 m la lungime, 1:55.40 la 600 m).

Tot aici, David Cristian Rus (CSM) s-a clasat pe locul 12, cu 610 puncte (8.03 pe 50 m, 3.55 m la lungime şi 2:05.36 la 600 m).

Greutate. Marian Ioan Varga (CSM) s-a clasat al doilea la această probă, cu 10.98 m, din a treia încercare. A fost întrecut doar de Mario Bunghescu (Dinamo), cu 11.89 m.

Alexia Vekoni a obţinut locul 6 la înalţime (1.10 m), în timp ce la săritura în lungime au fost trei sportivi de la CSM: 10. Rareş Dorca (3.80 m); 16. Raul Bujor (3.79 m); 22. Darius Mociag (3.62 m)

Copii 1 (născuţi în anii 2004-2005)

800 m. Ioana Coroian Mariş (CSŞ Sighet) a cucerit medalia de bronz în această probă. A alergat în prima serie, cea mai tare, şi a terminat pe locul 3, cu 2:25.86.

La 60m, Raul Pop (CSM) a terminat în calificări pe locul 9, primul care nu a prins finala.

La 60 m garduri, Aisa Mureşan (CSM) a ratat calificarea în finală pentru o singură sutime. Apoi, la 200 m, şi-a câştigat seria, dar n-a prins finala.

La lungime, Patrisia Alexandra Iosif (CSM) s-a clasat pe locul 15, cu 4.40 m.

Categoria de subiect: atletism; campionate nationale; maramureseni; csm baia mare; css sighetu marmatiei