Cauta:

Baschet. Liga Nationala: BCM Olimpic pierde in deplasarea de la Târgu Mures

Categorie: Sport | Autor: infomm.ro | (28 ianuarie 2017, 19:49)

Sâmbata dupa-amiaza, Sala sporturilor din Târgu Mures a fost gazda partidei dintre BC Mures si BCM Olimpic Baia Mare, din cadrul etapei a 18-a din Liga Nationala de baschet masculin. Baimarenii n-au putut face fata adversarei sale si a pierdut fara drept de apel.

Dupa primul minut si jumatate, BCM conducea cu 5-2, toate punctele noastre fiind marcate de Dohi. Gazdele au revenit imediat si au intors rezultatul cu un „run” de 8 puncte: 10-5. }inem aproape si, la jumatate primului sfert a 12-9. Se face 17-9, Stokley rateaza doua libere si incasam un cos de la distanta. Urmeaza momente de confuzie si joc slab de ambele parti, gazdele fiind insa mai eficiente: 25-9 (13 puncte incasate la rând). La finalul primului sfert: 25-14.

Baia Mare incepe sfertul al doilea foarte slab si Mures se duce la 34-14. Diferenta se mentine si in min. 16, 40-20, la fel cum se va consemna si la pauza mare: 49-29.

Sfertul al treilea nu iese deloc din tiparul obisnuit pâna atunci, Mures fiind echipa aflata la conducerea jocului. Vicecampioana sezonului trecut avea la jumatatea sfertului scorul de 63-36. Baia Mare arata in continuare ca o echipa care nu poate bate pe nimeni si distanta creste, chiar daca muresenii schimba mult din echipa: 73-43.

Ultimul sfert este cel mai echilibrat dintre toate. Se inscriu destul de putine puncte, insa e normal, deoarece s-a jucat cu baschetbalistii mai tineri sau cei care au jucat mai putin. Am câstigat acest sfert, semn ca ai nostri de pe banca au fost peste ai lor. Din pacate, astea se exerseaza doar cand scorul e mare.

BCM Târgu Mures - BCM Olimpic Baia Mare: 87-65 (25-14, 24-15, 24-14, 14-22)

• Sala sporturilor din Târgu Mures; cca 500 spectatori
  • Arbitri: Alexandru Anica, Dragos Barbu, Andrei Badila
  • Statistica generala. Total aruncari: 37/70 - 26/52. Aruncari de 2 puncte: 28-46 - 20/33. Aruncari de 3 puncte: 9/24 - 6/19. Libere: 4/6 - 7/14. Recuperari: 39-24. Pase decisive: 23-18. Turnovers: 15-21.
  • BC Mures (antrenor Barnabas Szaszgaspar): Daniel Popescu - 11p (3x3), 1 rec, 9 pd; Dalibor Djapa - 10p (1x3), 1 rec, 1 pd; Szabolcs {anta - 9p, 10 rec, 1 pd; Dragos Andrei - 6p (2x3), 4 rec, 4 pd; Gora Martinici - 21p (1x3), 3 rec, 9 pd; Goran Gajovic (neutilizat); Cornel Cioacata - 8p, 1 rec; Tudor Bichis; Alhajji Mohammed (neutilizat); Ernests Kalve - 13p (1x3), 6 rec; David Engi Rosenfeld - 3p (1x3); Ioan Borsa - 6p, 7 rec.
  • BCM Olimpic (antrenori Sebastian Man si Dan Donca): Milos Macura - 6p, 6 rec, 2 pd; Luka Pajkovic - 2p, 1 rec, 6 pd; Andre Rome Armstrong - 4p; Isiah Ta Maine Stokley - 15p (1x3), 4 rec, 2 pd; Andrei Dohi - 13p (2x3), 4 rec, 2 pd; Vasile Dunca - 3p (1x3); Lucas Tohatan - 6p, 3 pd; Florin Ilicov; Lucian }ibirna - 5p (1x3), 2 rec, 1 pd; Vlad Dumitrescu - 2 rec; Marko Pavlovic - 6p, 1 rec, 2 pd; Adrian Movileanu - 5p (1x3), 1 rec, 2 pd.
  • Etapa 18: BCMU Pitesti - CSU Sibiu: 71-80; BC Mures Târgu Mures - BCM Olimpic Baia Mare: 87-65; Phoenix Galati - SCM Timisoara (sâmbata seara); “U” BT Cluj-Napoca - Steaua CSM Bucuresti (duminica, 18.00, Digi); Dinamo Bucuresti - SCMU Craiova (duminica, 20.00, Digi)