Cauta:

FOTBAL – Echipe calificate în sferturile Europa League

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (17 martie 2017, 11:42)

Anderlecht, Manchester United, Ajax, Lyon şi Schalke 04 s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce în prealabil Beşiktaş Istanbul, Celta Vigo şi KRC Genk reuşiseră aceeaşi performanţă.

Anderlecht, cu românii Nicolae Stanciu şi Alex Chipciu titulari, a învins-o pe APOEL Nicosia cu acelaşi scor ca în tur, 1-0. Ghanezul Frank Acheampong a marcat singurul gol al partidei (65), la un minut după ce l-a înlocuit pe Stanciu. Chipciu a fost schimbat în min. 89 cu Bruno.

Manchester United a învins-o greu pe FC Rostov, cu 1-0, prin golul lui Mata, internaţionalul român Andrei Prepeliţă jucând 79 de minute pe „Old Trafford”.

Schalke s-a calificat graţie golurilor marcate în deplasare la Moenchengladbach. Borussia a condus cu 2-0 la pauză, dar Schalke a revenit şi a înscris de două ori. În tur scorul a fost tot egal, 1-1.

Ajax a dispus cu 2-0 de FC Copenhaga, după ce campioana Danemarcei învinsese în tur cu 2-1.

AS Roma a obţinut doar o victorie de palmares cu Lyon, 2-1, după ce oaspeţii au deschis scorul. OL merge mai departe după ce a câştigat cu 4-2 în primul meci. „Giallorossi” au fost lipsiţi de şansă în meciul de pe Stadio Olimpico. Au marcat un gol valabil, anulat însă pentru un presupus ofsaid. De asemenea, Salah a cerut penalty la o fază în care a fost ţinut de Diakhaby.

Beşiktaş a întrecut-o pe Olympiakos Pireu cu 4-1, după 1-1 în prima manşă, chiar dacă a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Celta Vigo s-a impus cu 2-0 la Krasnodar, după ce câştigase cu 2-1 şi în prima partidă.

Echipele belgiene Genk şi Gent au terminat nedecis, dar fosta adversara a Astrei Giurgiu (Genk) îşi asigurase prezenţa în sferturi după primul meci, câştigat cu 5-2.

Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Olympiakos Pireu (Grecia): 4-1 (2-1); Vincent Aboubakar (10), Ryan Babel (22, 75), Cenk Tosun (84) / Tarik Elyounoussi (31). În tur: 1-1.

FC Krasnodar (Rusia) - Celta Vigo (Spania): 0-2 (0-0); Hugo Mallo (52), Iago Aspas (80). În tur: 1-2.

KRC Genk (Belgia) - KAA Gent (Belgia): 1-1 (1-0); Timothy Castagne (20) / Louis Verstraete (84). În tur: 5-2.

Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Copenhaga (Danemarca): 2-0 (2-0); Bertrand Traore (23), Kasper Dolberg (45+3 - 11m). În tur: 1-2.

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - APOEL Nicosia (Cipru): 1-0 (0-0); Frank Acheampong (65). În tur: 1-0.

Borussia Moenchengladbach (Germania) - Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania): 2-2 (2-0); Andreas Christensen (26), Mahmoud Dahoud (45+2) / Leon Goretzka (54), Nabil Bentaleb (68 - 11m). |n tur: 1-1.

Manchester United (Anglia) - FC Rostov (Rusia): 1-0 (0-0); Juan Mata (71). În tur: 1-1.

AS Roma (Italia) - Olympique Lyon (Franţa): 2-1 (1-1); Kevin Strootman (18), Lucas Tousart (60 - autogol) / Mouctar Diakhaby (16). În tur: 2-4.

Categoria de subiect: fotbal; europa league; anderlecht; monaco; ajax; lyon