Cauta:

HANDBAL. DIVIZIA A – Minaur, foarte aproape de Liga Naţională

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (20 martie 2017, 09:59)

Am tot spus şi o vom repeta, CS Minaur îşi pierde vremea în Liga a 2-a la masculin. Băimărenii nu au pierdut niciun meci până acum, au un singur rezultat de egalitate (la Oradea, unde am fost egalaţi în ultimele secunde de joc, după ce nu am marcat de loc ultimele 10 minute). Acum, CS Minaur a făcut deplasarea la Craiova, pentru meciul cu studenţii din localitate, unul disputat sâmbătă dimineaţa.

Teoretic, puteam vorbi de un meci derby, între ocupantele locurilor 1 şi 3 din seria B, dar nu s-a întâmplat deloc aşa, Minaur fiind cu mult peste echipa din Craiova, pe care a învins-o cu 26-39 (15-21), diferenţa de scor fiind enormă, ţinând cont şi că s-a jucat la Craiova. Minaur mai are un singur meci dificil în acest sezon, chiar cel din etapa viitoare, pe teren propriu, cu CSM Oradea. Indiferent de scor însă, elevii lui Raul Fotonea nu au cum rata promovarea directă în Liga Naţională. Nu au cum.

Echipa noastră şi-a văzut de joc încă din primele minute, reuşind să pună o distanţă acceptabilă între ea şi adversară. A fost 1-4 (5), 4-8 (19), iar până spre final diferenţa de scor a gravitat între 3 şi 5 goluri.

Finalul a fost mai bun pentru oaspeţi, care au izbutit să intre la cabine cu plus şase: 15-21. Minaur pleacă tare şi în partea a doua, în scrie de patru ori consecutiv şi de la 15-25 (35) e clar că oltenii nu mai au cum să revină în joc. Chiar dacă diferenţa a scăzut la un moment, 23-29 (43), dar în următoarele minute Minaur a marcat de şapte ori primind un singur gol: 24-36 (54). Finalul meciului ne găseşte cu 26-39 şi cu încă un pas sper promovare.

Călin Căbuţ pentru site-ul minaur.ro: „Nu a fost un meci uşor, chiar dacă am câştigat la o diferenţă aşa mare de goluri. În prima repriza s-au ţinut bine de noi la o diferenţă de 4 goluri , dar pe final s-a văzut diferenţa de valoare între echipe şi am reuşit să ne desprindem de ei.”

Raul Fotonea: „Ne-am pregătit pentru un meci mai greu, dar am jucat bine şi nu s-a pus niciodată problema învingătorului. Am simţit mereu că impunem noi ritmul. Felicitari băieţilor că au rămas concentraţi şi am trecut cu bine peste o deplasare grea.”

Etapa următoare, CS Minaur va disputa derby-ul seriei, urmând sa întâlnească a doua clasată CSM Oradea pe teren propriu. Partida va avea loc vineri, 24 martie, începând cu ora 19.00.

Universitatea Craiova - CS Minaur: 26-39 (15-21)

Sala sporturilor „Ion Constantinescu” din Craiova; cca 300 spectatori

Arbitri: A. Drăgănescu şi A. Eremia (Târgu Jiu)

Aruncări de la 7m: 3-2 (transformate: 2-2)

Minute de eliminare: 0-6

Craiova: Ionuţ Lupitu, Ionuţ Gheorghiţă - Alin Ion 2, Andrei Păun, Liviu Luntrar 3, Ioan Ianăşi 4, Paul Iovănescu, Mihăiţă Mănescu 6, Ioan Zariţchi, Gabriel Ciorogaru 6, Andrei Mitran 2, Gabriel Ruseanu 1, Radu Guşatu 2. Antrenori: Costin Dumitrescu şi Cătălin Popescu

Minaur: Paul Simulescu, Florin Bucătaru - Robert Nagy 1, Tudor Botea 4, Daniel Mureşan 5, Yurii Pop 1, Răzvan Farcaş 1, Călin Căbuţ 7, Sandor Szabo 3, Tudor Marta 2, Bogdan Mihai 1, Alexandru Sabău 7, Alin Cîmpan 1, Liviu Bodnărescu 3, Alexandru Farcaş 3, Răzvan Mledenciu. Antrenor: Raul Fotonea.

Etapa 18: Universitatea Craiova - CS Minaur Baia Mare: 26-39; CNE Sighişoara - “U” Cluj-Napoca: 26-36; CSM Oradea - CSU Politehnica Timişoara II: 43-27; HC Sibiu - CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu (luni, 17.00). HCM Sighişoara, CNOT Braşov şi AH Minaur Baia Mare au stat

12. Poli Timişoara4p (417-552) - 16

Etapa viitoare (25 martie): Timişoara - CNE Sighişoara: 29-31 (s-a jucat în 14 martie); CS Minaur - CSM Oradea; Braşov - Sibiu; Târgu Jiu - HCM Sighişoara. Craiova, Cluj şi AH Minaur vor sta.

Categoria de subiect: handbal; sivizia a; minaur; baia mare; craiova; liga nationala