Cauta:

HANDBAL. Divizia A: CS Minaur este tot mai aproape de Liga Nationala

Categorie: Sport | Autor: InfoMM.ro | (18 martie 2017, 15:14)

Am tot spus si o vom repeta, CS Minaur isi pierde vremea in Liga a 2-a la masculin. Baimarenii nu au pierdut niciun meci pâna acum, au un singur rezultat de egalitate (la Oradea, unde am fost egalati in ultimele secunde de joc, dupa ce nu am marcat de loc ultimele 10 minute). Acum, CS Minaur a facut deplasarea la Craiova, pentru meciul cu studentii din localitate, unul disputat sâmbata dimineata.

Teoretic, puteam vorbi de un meci derby, intre ocupantele locurilor 1 si 3 din seria B, dar nu s-a intâmplat deloc asa, Minaur fiind cu mult peste echipa din Craiova, pe care a invins-o cu 26-39 (15-21), diferenta de scor fiind enorma, tinând cont si ca s-a jucat la Craiova. Minaur mai are un singur meci dificil in acest sezon, chiar cel din etapa viitoare, pe teren propriu, cu CSM Oradea. Indiferent de scor insa, elevii lui Raul Fotonea nu au cum rata promovarea directa in Liga Nationala. Nu au cum.

Echipa noastra si-a vazut de joc inca din primele minute, reusind sa puna o distanta acceptabila intre ea si adversara. A fost 1-4 (5), 4-8 (19), iar pâna spre final diferenta de scor a gravitat intre 3 si 5 goluri. Finalul a fost mai bun pentru oaspeti, care au izbutit sa intre la cabine cu plus sase: 15-21. Minaur pleaca tare si in partea a doua, in scrie de patru ori consecutiv si de la 15-25 (35) e clar ca oltenii nu mai au cum sa revina in joc. Chiar daca diferenta a scazut la un moment, 23-29 (43), dar in urmatoarele minute Minaur a marcat de sapte ori primind un singur gol: 24-36 (54). Finalul meciului ne gaseste cu 26-39 si cu inca un pas sper promovare.

Universitatea Craiova - CS Minaur: 26-39 (15-21)

• Sala sportuilor „Ion Constantinescu” din Craiova; cca 300 spectatori
  • Arbitri: A. Draganescu si A. Eremia (Târgu Jiu)
  • Craiova: Ionut Lupitu, Ionut Gheorghita - Alin Ion 2, Andrei Paun, Liviu Luntrar 3, Ioan Ianasi 4, Paul Iovanescu, Mihaita Manescu 6, Ioan Zaritchi, Gabriel Ciorogaru 6, Andrei Mitran 2, Gabriel Ruseanu 1, Radu Gusatu 2. Antrenor: S. Dumitrescu
  • Minaur: Paul Simulescu, Florin Bucataru - Robert Nagy 1, Tudor Botea 4, Daniel Muresan 5, Yurii Pop 1, Razvan Farcas 1, Calin Cabut 7, Sandor Szabo 3, Tudor Marta 2, Bogdan Mihai 1, Alexandru Sabau 7, Alin Cimpan 1, Liviu Bodnarescu 3, Alexandru Farcas 3, Razvan Mledenciu. Antrenor: Raul Fotonea.
  • Etapa 18: Universitatea Craiova - CS Minaur Baia Mare: 26-39; CNE Sighisoara - “U” Cluj-Napoca (sâmbata, 16.00); CSM Oradea - CSU politehnica Timisoara II (sâmbata, 16.00); HC Sibiu - CSU Constantin Brâncusi Târgu Jiu (luni, 17.00). HCM Sighisoara, CNOT Brasov si AH Minaur Baia Mare au stat

• 12. Poli Timisoara - 4p (390-509) - 15
  • Etapa viitoare (25 martie): Timisoara - CNE Sighisoara: 29-31 (s-a jucat in 14 martie); CS Minaur - CSM Oradea; Brasov - Sibiu; Târgu Jiu - HCM Sighisoara. Craiova, Cluj si AH Minaur vor sta.

Categoria de subiect: handbal; divizia a; seria b; cs minaur