Cauta:

HANDBAL. DIVIZIA A - CS Minaur, încă un pas spre Liga Naţională

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (14 martie 2017, 10:06)

CS Minaur s-a impus duminică în faţa echipei Centrului Naţional de Excelenţă din Sighişoara, scor 37-25 (18-12) şi s-a distanţat la cinci puncte de următoarea clasată, CSM Oradea, care a pierdut meciul disputat în deplasare la Cluj-Napoca. A fost un meci care a contat pentru etapa a 20-a şi care s-a disputat în Baia Mare la cererea echipei din Sighişoara, care jucase în cadrul etapei a 17-a cu AH Minaur.

CS Minaur s-a distanţat încă din startul partidei, având 6-1 după doar nouă minute de joc. Diferenţa de goluri s-a păstrat până spre finalul reprizei, iar la cabine s-a intrat cu 18-12 în favoarea gazdelor. Singurul moment notabil din prima repriză a fost accidentarea lui Tudor Marta, care nu a mai putut continua partida. Din fericire nu este nimic grav, iar Tudor va putea evolua în meciul următor.

Imediat după reluare, CS Minaur şi-a păstrat avantajul obţinut la pauză, iar la mijlocul reprizei şi-a mărit avantajul de la 7 goluri (scor 27-20) la 12 goluri (scor 32-20). Aceasta a fost şi diferenţa cu care s-a încheiat partida, scor 37-25.

Având în vedere că Oradea a pierdut la Cluj şi că pe 25 martie vom juca acasă împotriva echipei bihorene, nu credem că se mai pune problema echipei ce va promova direct (asta în cazul în care s-a pus vreodată această problemă. Este şi meciul de la Craiova din weekend. Şase puncte în cele două meciuri şi pot eu strânge 7 bărbaţi de la mine din bloc şi nu mai avem cum rata promovarea directă.

CNE Sighişoara – CS Minaur: 25-37 (12-18)

Sala de Sport a Şcolii „Vasile Alecsandri”

Arbitri: A. Gherman - A. Moldovan (Baia Mare)

Aruncări de la 7m: 8-2 (transformate 6-2)

Minute de eliminare: 0-2

Minaur: Simulescu, Bucătaru - Al. Sabou 7, Bodnărescu 7, Răzvan Farcaş 5, Botea 4, Căbuţ 3, Marta 3, Alexandru Farcaş 3, Mureşan 2, Yurii Pop 1, Szabo 1, B. Mihai 1, Câmpan. Antrenor: Raul Fotonea

“Până la urmă contează victoria, dar am avut momente de joc în care mi-ar fi plăcut să ne apărăm mai bine şi să tratăm cu mai multă responsabilitate situaţiile de unu la unu cu portarul advers.” a declarat Raul Fotonea.

În partida de duminică, pentru CS Minaur nu au putut evolua Robert Nagy, Răzvan Mledenciu şi Bogdan Stoean, toţi trei accidentaţi.

AH Minaur a învins CNE Sighişoara, scor 25-22 (13-11), într-un meci disputat sâmbătă. Începutul de meci a fost echilibrat. AH Minaur s-a distanţat pentru prima dată la trei goluri, 12-9 (23). Gazdele s-au distanţat după reluare: 15-11 (33) sau 18-13 (40). Oaspeţii s-au apropiat la doar două goluri în min. 49, scor 20-18, dar cam atât, finaul găsind echipa noastră cu trei goluri în plus: 25-22.

AH Minaur: Niculai, Balint, Kulik - Pomian 8, Dedea 4, Dobra 3, Boşca 3, Lenghel 3, Makaria 1, Miţicuş 1, Bărbuş 1, Boer 1, Cozma. Antrenori: Florin Mironescu şi Silviu Surducan.

Etapa 17: CSU Politehnica Timişoara - Universitatea Craiova: 28-29; AH Minaur Baia Mare - CNE Sighişoara: 25-22; “U” Cluj-Napoca - CSM Oradea: 28-24; HCM Sighişoara - HC Sibiu: 32-30. CS Minaur Baia Mare, CSU CNOT Braşov şi CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu au stat.

12. Timişoara4p (361-478) - 14

Etapa 18 (sâmbătă, 18 martie): ACS Arad - Braşov (nu se joacă, arădenii s-au retras); CNE Sighişoara - “U” Cluj; Oradea - Timişoara; Univ. Craiova - CS Minaur; Sibiu - Târgu Jiu (se joacă luni). HCM Sighişoara şi AH Minaur vor sta.

În seria A din Divizia A, clasamentul este condus de Politehnica Iaşi (36 puncte - 14 meciuri), urmată de HC Farul Constanţa (36p - 13 meciuri) şi de Ştiinţa Bacău (27 pucnte - 12 puncte).

Reamintim, prima clasată din fiecare serie promovează direct în Liga Naţională, iar ocupantele locurile 2 şi 3 vor disputa jocuri de baraj cu locurile 11 şi 12 din Liga Naţională.

Categoria de subiect: handbal; liga nationala; divizia 1; baia mare; cs minaur