Cauta:

HANDBAL. DIVIZIA A - Surpriză la Sighişoara, victorie la Sf. Gheorghe

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (11 aprilie 2017, 10:01)

Academia de Handbal Minaur a realizat surpriza etapei cu numărul 21 din Divizia A, seria B, învingând pe propriul teren a treia clasată, HCM Sighişoara, scor 26-25 (14-14).

Oaspeţii au început mai bine jocul, conducând cu 4-1 după numai şase minute de joc. Diferenţa de trei goluri s-a păstrat până spre finalul reprizei, când AH Minaur a egalat la 12 (27), egalitate fiind şi la pauză: 14-14.

Egalitatea s-a mai păstrat doar trei minute de la reluare, AH Minaur reuşind să marcheze patru goluri consecutive de la 16-16, ducând scorul la 20-16. Asta pentru puţin timp, deoarece oaspeţii s-au apropiat rapid la un singur gol, scor 21-20. Cu două goluri consecutive, AH Minaur s-a distanţat la 23-20, dar HCM Sighişoara a reuşit să egaleze la 23 în minutul 53. Din min. 54, la scorul de 24-23, niciuna dintre echipe nu a marcat timp de trei minute. Cu cinci secunde înainte de finalul partidei, Academia de Handbal Minaur a înscris golul victoriei, iar partida s-a încheiat 26-25.

AH Minaur: Niculai, Balint, Kulik - Boşca 10, Dobra 7, Lenghel 3, Boer 2, Pomian 1, Miţicuş 1, Dedea 1, Bărbuş 1, Makaria, Oşan, Cozma, Sabău. Antrenori: Florin Mironescu şi Silviu Surducan

Acesta este campionatul lui „peşte prăjit”. Ne-am uitat puţin pe programare şi vedem o lună aprilie foarte grea pentru CS Minaur. A jucat ultima oară pe 24 martie cu Oradea, acasă, iar următorul meci oficial este programat pe 6 mai, acasă, cu Sibiu. Sigur că nu e vina celor de la CS Minaur că s-au retras trei echipe, că este Paşte şi că întrecerea internă este varză.

12. Poli Timişoara4p (417-552) – 16

Etapa 22: CNE Sighişoara - Oradea (12 aprilie). Sâmbătă, 22 aprilie: Târgu Jiu - AH Minaur; HCM Sighişoara - “U” Cluj; Sibiu - Timişoara. CS Minaur, Univ. Craiova şi Braşov vor sta.

În seria A nu s-a schimbat mare lucru. Se pare că şi acolo vom avea un meci decisiv, între Poli Iaşi şi Farul, pe 13 mai. Ieşenii au făcut un pas greşit runda precedentă, terminând la egalitate, 25-25, în deplasarea de la Danubius Galaţi.

Acum în clasament: 1. Farul - 42p (16 meciuri); 2. Politehnica Iaşi - 37p (15j); 3. Ştiinţa Bacău - 36p (15j).

Etapa 20. ferminin

CSM Slatina - ACS Crişul Chişineu Criş: 38-18

CS Extrem Baia Mare - ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: 43-32

CSU Oradea - CSM Reşiţa: 27-29

SC Mureşul Târgu Mureş - CSU de Vest Timişoara: 30-19

CS Minaur Baia Mare - Dacia Mioveni (marţi, 11 aprilie, ora 16.00). Arbitri: A. Nacu şi A. Rucoi (Tg. Mureş)

Naţional Braşov a stat

În ultima etapă de campionat, CS Extrem s-a impus la scor în faţa echipei Sepsi Sf. Gheorghe, 43-32 (25-10)

Extrem: Alexandra Bocuţ, Augusta Băldean, Delia Bohotici - Raluca Sas 3, Teodora Măgurean 10, Kinga Rajko, Diana Nichitean 8, Ştefania Roatiş 4, Alina Bota 2, Camelia Paşca 8, Roberta Pop 5, Jessica Snakoszki 3. Antrenor: Adi Popovici

În perioada 19-23 aprilie fetele de la Extrem vor participa la turneul semifinal de junioare I, sub titulatura de CSŞ 2 Baia Mare.

11. Crişul1p (455-671) – 17

Etapa viitoare (23 aprilie): Timişoara - CS Extrem; Braşov - CS Minaur; Mioveni - Slatina; Crişul - Oradea. Mureşul, Sf. Gheorghe şi Reşiţa vor sta.

La fete, în Liga Naţională, se cunosc deja cele două echipe care vor participa în barajul de rămânere / promovare: Unirea Slobozia şi Danubius Galaţi. Vor fi două serii, în care locurile 11 şi 12 vor participa alături de echipele clasate pe locurile 2 şi 3 în cele două serii ale Diviziei A, după cum urmează:

Seria I: echipă LN, locul 2 seria A şi locul 3 seria B

Seria a doua: echipă, locul 3 seria A şi locul 2 seria B

Va avea loc o tragere la sorţi în urma căreia vom şti locul în serii a echipelor din Liga Naţională. Doar ocupanta primei poziţii în clasament din fiecare serie va promova. Se mai joacă şi meciuri de clasament, importante doar dacă nu vor exista înscrieri ale unor echipe în LN.

Categoria de subiect: handbal; divizia a; ah minaur; extrem; baia mare; sighisoara; sf gheorghe