Cauta:

HANDBAL. LIGA CAMPIONILOR – CSM Bucureşti joacă în sferturi cu Ferencvaros

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (14 martie 2017, 10:14)

CSM Bucureşti a învins în deplasare echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 25-20 (12-7), duminică, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin şi va juca în sferturi cu formaţia maghiara Ferencvaros Budape sta. Campioana Europei a terminat grupa pe locul al treilea, în timp ce FRC a fost a doua.

CSMB a început nefericit meciul cu „lanterna roşie” şi a fost condusă cu 3-0 (5). Echipa antrenată de Aurelian Roşca s-a trezit şi a marcat de şapte ori la rând, scorul devenind 7-3 (16). CSMB şi-a mărit avansul la şase goluri, 10-4 (23), iar la pauză a condus cu 12-7. Diferenţa maximă a fost de opt goluri în favoarea echipei române, 16-8 (35), dar Esbjerg s-a apropiat după atacuri tratate cu superficialitate de CSMB. În min. 53 a fost 18-21, după cinci atacuri la rând ratate de CSMB, dar campioana României a câştigat fără emoţii, cu 25-20.

Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a CSM-ului, cu numeroase parade şi contraatacuri lansate.

Esbjerg: Emili Stang Sando - Mette Hjort Knudsen, Maria Toft Hansen 3, Tove Elise Seest 1, Laura van der Heijden 4, Jenny Alm 3, Ida Bjoerndalen Karlsson 5, Lara Gonzales Ortega 2, Maria Vestergaard, Nanna Friis-Traberg, Vilde Mortensen Ingstad 2. Antrenor: Lars Fredereksen.

CSMB: Paula Ungureanu, Alina Iordache - Isabelle Gullden 4, Iulia Curea 1, Camille Ayglon Saurina, Bianca Bazaliu 1, Aurelia Brădeanu 5, Linnea Torstensson 3, Carmen Martin Berenguer 5, Oana Manea 1, Anastasia Lobach 1, Majda Mehmedovic 4, Simone Boehme Kristensen. Antrenor: Aurelian Roşca.

În sferturi vor avea loc meciurile FC Midtjylland - Vardar Skopje, CSM Bucureşti - FTC-Rail Cargo Hungaria, Buducnost Podgorica - Larvik, Metz Handball - Gyori Audi ETO KC, prima manşă urmând să se joace pe terenul echipelor mai slab clasate.

Grupa 1: 1. Vardar Skopje - 15p; 2. FTC-Rail Cargo Hungaria - 14p; 3. Buducnost - 14p; 4. Metz - 10p; 5. Thuringer - 5p; 6. Astrahanocika - 2p.

Grupa 2: 1. Gyor - 17p; 2. Larvik - 12p; 3. CSM Bucureşti - 11p; 4. Midtjylland - 10p; 5. Krim - 6p; 6. Esbjerg - 4p.

Categoria de subiect: handbal feminin; liga campionilor; csm bucuresti; ferencvaros; paula ungureanu