25.7 C
Baia Mare
duminică, iunie 15, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Primarul Ioan Doru Dăncuș nu mai acceptă cârpeli: ”Prefer să măsurăm de 10 ori și să tăiem o dată”

Recomandarea editorului

”Constructorii trebuie să respecte termenele, dar mai ales standardele atunci când execută lucrări publice în Baia Mare!”, este anunțul făcut de primarul municipiului Baia Mare, Ioan Doru Dăncuș, în contextul ședinței ce are loc lunar la compania VITAL.
”Munca nu se termină odată cu semnarea unor contracte de finanțare și mai apoi de execuție a unor proiecte. Trebuie să ne asigurăm că sunt implementate cu cap, într-un mod profesionist și cu gândul la viitor. Și vă spun sincer, cu toate că îmi doresc să închidem cât mai devreme șantierele deja începute, prefer să „măsurăm de 10 ori și să tăiem o dată”. După cum probabil știți deja, avem în derulare un proiect în valoare de peste 160 de milioane de lei, pentru reabilitarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare din municipiu, prin operatorul VITAL. Termenul de finalizare a lucrărilor este de 30 de luni de la data începerii”, a declarat Ioan Doru Dăncuș, primarul municipiului Baia Mare.
La ședința de progres au participat, alături de reprezentanții VITAL și Alexandrina Bancoș, directorul general al VITAL, și cei care execută în teren aceste lucrări.
”În primul rând, i-am anunțat că monitorizam atent modalitatea în care vor fi executate lucrările de reparații a carosabilului după aceste și, acolo unde există această posibilitate, vreau să refacem drumurile și trotuarele în întregime. În același timp, încercăm să coordonăm lucrările operatorilor de rețele edilitare cu cele ale Primăriei în așa fel încât să nu mai existe acea situație a străzilor proaspăt asfaltate, iar mai apoi sparte a doua zi. Cârpelile nu-și mai au locul în Baia Mare. De asemenea, pentru că mereu apar situații neprevăzute într-un șantier, i-am asigurat că mă voi implica pentru rezolvarea rapidă și corectă a problemelor care apar pe parcursul implementării acestui proiect. Spre exemplu, în acest moment căutăm soluții pentru racordarea la canalizare a unor imobile de pe strada Victoriei, aflată și ea în curs de modernizare. Mai mult, vreau să preîntâmpinăm anumite situații care ar putea apărea după finalizarea lucrărilor de aici, așadar am decis să găsim soluții pentru zonele în curs de dezvoltare și să pregătim racorduri. Încerc să fiu cât mai la zi cu tot ce se întâmplă în orașul nostru, mai ales când vorbim despre proiecte noastre de dezvoltare. Țin în permanență legătura cu constructorii și mă asigur că respectă termenele, dar mai ales standardele!”, a mai punctat primarul municipiului Baia Mare.
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Publicitate -

Ultimele știri