La data de 21 aprilie 2026, în intervalul orar 11.00-13.00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ulmeni și cei din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Fărcașa, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului Rutier – Grupa Canină, au desfășurat activități în cadrul unei acțiuni, în zona de competență.
Scopul acțiunii a fost combaterea faptelor ilegale, menținerea ordinii și siguranței publice, precum și verificarea respectării prevederilor legale privind regimul circulației pe drumurile publice
Astfel, au fost efectuate controale în traficul rutier, fiind oprite și verificate aproximativ 80 de autovehicule.
În intervalul orar dedicat activităților, polițiștii au constatat mai multe abateri de la normele rutiere, astfel că au aplicat 27 de sancțiuni contravenționale.
Un autovehicul, care nu prezenta siguranță pe drumurile publice, a fost oprit din circulație, polițiștii aplicând măsura reținerii certificatului de înmatriculare până la remedierea deficiențelor constatate.
Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș va continua desfășurarea acestor acțiuni, în mod constant, pentru menținerea unui climat de ordine,siguranță și legalitate în întreg județul, transmit polițiștii maramureșeni.
Foto: arhivă











