La sfârșitul acestei săptămâni, în perioada 12 aprilie-14 aprilie, polițiștii rutieri maramureșeni vor desfășura acțiuni în trafic pentru combaterea conducerii autovehiculelor pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice și a substanțelor psihoactive.
”Polițiștii vor acționa pentru a reduce riscul rutier pe drumurile publice și pentru a preveni accidentele rutiere produse pe fondul conducerii sub influența alcoolului și a substanțelor psihoactive. Pe parcursul derulării acțiunii, polițiștii vor utiliza mijloacele tehnice din dotare, repectiv aparate etilotest și etilometru, precum și aparate drugtest”, anunță IPJ Maramureș.
Poliţiştii vă reamintesc:
Consumul de alcool sau droguri conduce, printre altele, la scăderea funcțiilor vizuale, la scăderea atenției distributive, limitează capacitatea de a urmări obiecte în mișcare și conduce la reacții întârziate în situații limită în trafic.
Riscul de implicare în accidente rutiere crește substanțial în momentul în care conducătorul auto se confruntă cu capacitate de concentrare și procesare a informațiilor reduse, precum și cu dificultăți în a controla vehiculul, toate acestea fiind consecințe ale consumului de băuturi alcoolice și substanțe psihoactive.
Nu conduceţi vehicule pe drumurile publice sub influența alcoolului sau a acestor substanțe!
Subliniem că toate acțiunile desfășurate de polițiștii din teren sunt realizate pentru un trafic rutier în siguranță.