Plenul Senatului a ales marți, prin vot secret cu buletine de vot, noua conducere a Institutului Cultural Român. Corina-Raluca Încroșnatu, propusă de grupul parlamentar PSD, a fost aleasă președinte al instituției cu 81 de voturi „pentru” și 34 de voturi „împotrivă”.
Alături de aceasta, cele două funcții de vicepreședinte au revenit Adrianei Gae, propusă de AUR, cu 73 de voturi „pentru” și 43 „împotrivă”, respectiv lui Attila Iuliu Weinberger, susținut de UDMR, care a primit 89 de voturi favorabile și 27 împotrivă. Senatul a validat totodată și cei 14 membri ai Consiliului de conducere al ICR, completând astfel noua structură de management a instituției.
Anterior ședinței de plen, Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat pe candidații propuși de grupurile parlamentare sau uniunile de creatori. Pentru funcția de președinte s-au înscris patru candidaturi: Roxana Dumitrache (USR), Adrian Dupu (ASTRA și Asociația EURO 26), Corina-Raluca Încroșnatu (PSD) și Liviu-Sebastian Jicman, susținut de un consorțiu de organizații culturale.
Cine este noul președinte al ICR
Corina Raluca Încroșnatu s-a născut în 1983, la Sinaia, și a absolvit în 2008 Universitatea București, specializându-se în filologie. Cu o experiență de peste 20 de ani în sectorul cultural, s-a dedicat promovării culturii românești atât pe plan intern, cât și internațional.
Începând cu 2014, activează în cadrul Institutului Cultural Român, unde a ocupat diverse funcții de coordonare și conducere — de la expert în programe culturale, la șef al Serviciului Reprezentanțe în Europa, apoi Director General al Direcției Generale Programe prin Reprezentanțe și Comunități Istorice. În perioada noiembrie 2021 – septembrie 2024 a deținut funcția de Secretar General al ICR, iar din septembrie 2024 a fost numită vicepreședinte al instituției.
Reacția senatorului PSD de Maramureș, Sorin Vlașin
Senatorul Sorin Vlașin, reprezentant PSD de Maramureș, a salutat decizia plenului Senatului, subliniind calitățile profesionale ale noului președinte:
„Noul președinte ICR este un bun profesionist, cu o experiență de peste două decenii în sectorul cultural. Mult succes noii echipe de conducere a ICR și rezultate cât mai bune în promovarea valorilor culturale românești!”
Context instituțional
Potrivit Legii 356/2003, Institutul Cultural Român este organizat și funcționează ca autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar. Conducerea operativă este asigurată de un președinte cu rang de ministru, ajutat de doi vicepreședinți cu rang de secretar de stat, numiți de plenul Senatului. Mandatul noii conduceri este de patru ani.
ICR are misiunea de a promova cultura și civilizația românească în lume, prin intermediul unei rețele de institute și centre culturale prezente în principalele capitale europene și nu numai.











