2.7 C
Baia Mare
duminică, octombrie 19, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Gabriel Zetea: ”Dincolo de declarații, așteptăm fapte și termene clare”

Recomandarea editorului

La final săptămânii trecute, în sala de ședințe a Consiliului Județean Maramureș a avut loc o masă rotundă dedicată problemelor de mediu din județul nostru. A fost o discuție aplicată, cu participarea ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu și a ministrului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Radu Miruță, alături de primari, reprezentanți ai instituțiilor județene și ai autorităților de mediu.
S-au discutat teme sensibile și urgente: ecologizarea iazurilor de decantare din Maramureș, în special Tăuții de Sus și Bozânta, precum și viitorul clădirilor industriale abandonate din zona Baia Mare, moșteniri grele ale unei economii care a lăsat în urmă riscuri pentru mediu și sănătate.
”Dincolo de declarații, așteptăm fapte și termene clare. Hotărârea de Guvern pentru finalizarea ecologizării iazului de la Tăuții de Sus trebuie adoptată urgent, pentru ca lucrările, începute și abandonate de ani de zile să poată fi duse la bun sfârșit. Este o investiție prioritară nu doar pentru siguranța mediului, ci și pentru dezvoltarea economică a județului pentru că, în proximitatea acelui perimetru, Consiliul Județean Maramureș pregătește două proiecte strategice care nu pot avansa cât timp terenul rămâne toxic. În același timp, iazul Bozânta rămâne o problemă la fel de gravă, care nu mai suportă amânare. Maramureșul are nevoie de finanțare integrală, nu simbolică, pentru ecologizare completă, nu doar pentru lucrări minimale. Am spus-o și o repet: problemele nu se rezolvă cu promisiuni, ci cu responsabilitate și respect față de oameni. Apreciez dialogul deschis, dar așteptăm rezultate, termene și decizii concrete. Pentru că Maramureșul are nevoie de fapte, nu de poze!”, a declarat Gabriel Zetea, președintele Consiliului Județean Maramureș.
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Publicitate -

Ultimele știri