6.7 C
Baia Mare
luni, martie 9, 2026
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Weekend cu sancțiuni în Maramureș: 150 de jandarmi, 70 de misiuni, amenzi de 9.000 de lei pentru tulburarea liniștii publice și cerșetorie, dar și un accident pe pârtia de la Borșa

Recomandarea editorului

Aproximativ 150 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Maramureș au fost mobilizați în acest sfârșit de săptămână pentru misiuni de asigurare și menținere a ordinii publice în județ.

 

Potrivit informațiilor transmise de IJJ Maramureș, jandarmii au desfășurat aproape 70 de misiuni atât în localitățile aflate în zona de competență, cât și în stațiunile turistice și pe traseele montane frecventate de turiști.

 

În timpul acțiunilor din teren, au fost legitimate aproximativ 60 de persoane. În urma verificărilor efectuate, jandarmii au constatat mai multe abateri de la lege și au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de 9.000 de lei.

 

Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru tulburarea liniștii publice, consumul de alcool în locuri nepermise sau apelarea la mila publicului, fapte prevăzute și sancționate de Legea nr. 61/1991 privind încălcarea normelor de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

 

Un incident a avut loc sâmbătă pe pârtia olimpică de schi din Borșa. Un snowboarder a accidentat o persoană care schia pe pârtie. În acest caz, jandarmii au întocmit actele de sesizare pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă, documentele fiind înaintate instituțiilor competente pentru continuarea cercetărilor.

 

Reprezentanții Jandarmeriei Maramureș transmit că vor continua misiunile de prevenire și intervenție pentru menținerea siguranței publice și pentru protecția cetățenilor.

 

- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Publicitate -

Ultimele știri